Řekne-li se Západní Čechy, představíme si obvykle jejich metropoli Plzeň a s ní světoznámé značky Prazdroj a Škoda. Ale to jistě není všechno.Západočeský region se rozprostírá na ploše 11 000 km2, od Krušných hor až po romantickou Šumavu.

 

Převážně hornatý povrch kraje  láká  především turisty, cykloturisty, v zimě pak milovníky bílé stopy  a milovníky přírody.To ovšem není zdaleka všechno.

 

Mimo přírodních krás nabízí západní Čechy i množství kulturních a přírodních památek.Najdeme zde starobylé románské hrady,honosné empírové zámky i monumentální církevní stavby.



Takto vypadal hrad Rábí a obec Rabí na dobových fotografiích před 100 lety.




Pamětihodnosti :

 

rozsáhlá zřícenina hradu Rábí

 

hrad Velhartice, Kašperk

 

klasicistní zámek Kozel

 

pozdně gotický hrad Švihov

 

zámek Klenová u Klatov

 

Černá věž v Klatovech a Klatovské katakomby

 

katedrála sv.Bartoloměje v Plzni

 

 

 

Přírodní zajímavosti :

 

národní park Šumava

 

největší jezera ČR - Černé a Čertovo jezero

 

četná rašeliniště

 

povydří – Čeňkova Pila  - přístupná expozice hydroelektrárny Vydra,soutok Křemelné a Vydry které spolu tvoří řeku Otavu.Podél Vydry naučnou stezku kolem Turnerovy chaty na Antýgl – bývalý Královácký dvorec,kemp,občerstvení – zpět do Sušice autobusem.

  

 

Modrava,Tříjezerní slať – jedno z nejznámějších šumavských letovisek,v okolí typická šumavská krajina – slatě.Tříjezerní slať je ukázkou vrchovištního rašeliniště s jezírky a specifickou flórou.

  

 

Srní – středisko zimních sportů,zajímavý kostel,v blízkosti vchynicko – tetovský plavební kanál koupaliště u chaty Vydra.

  

 

Šumavské slatě – pro veřejnost je přístupná Tříjezerní slať nad Srním,Jezerní slať u Horské Kvildy a Chalupská slať u Svinné Lady.

  

 

Tříjezerní slať – menší vrchovištní rašeliniště v 1.zóně Národního parku se třemi jezírky.Prochází zde naučná stezka,při vstupu se nachází informační panely.

  

 

Jezerní slať – typické rozvodnicové rašeliniště mezi Kvildou a Horskou Kvildou.Rašelina , těžená do r.1934 ,dosahuje do hloubky 8 metrů.Naučná stezka vede po 120 m. dlouhém chodníku.Stojí zde i vyhlídková věž.

 

 

Chalupská slať – vrchovištní rašeliniště s největším (1,3 ha) a nejkrásněšním rašeliništním jezírkem v Čechách.Zajímavou vegetaci i plovoucí ostrůvky si přiblížíme z 260 m dlouhé naučné stezky.

 

povodí řeky Vydry s erozními útvary

 

pěší výlety po značených cestách

 

značné cykloturistické stesky